A színtípus nem kalitka. És színtanácsadónak lenni az?
A színtípus nem kalitka. És a színtanácsadás szabályai azok?
A színtípus nem kalitka. És a kalitkán kívüli lét egy másik kalitka?
Mengyán Eszter, Huszka Ági, Gózon Eszter.
Mindegyikük beszél a színek nyelvén, még ha más-más nyelvjárást tanultak is, tapasztalataik egészen hasonlóképp csapódtak le bennük: tudják, hogy a színek csak egy kirakósdarabját alkotják a nagy egésznek és mindhárman arra buzdítanak, hogy ezt a darabkát tudatosan, de szabadon és játékosan használjuk. Ez a három nő, akiknek gondolataival tölthetjük majd a következő időszakot a #liftakták blogon, nekem őszintén adtak, adnak, támogatnak, felemelnek. Az egyéni interjúkból és közös beszélgetésünkből majd azt is megtudhatjátok, hogy hogyan! Mire pedig a történet végére érünk, valójában az én új utam elején állunk majd..
Szímpulzusvásárlás
Egy álmatlan éjszakán (jó, este 10-kor, szoptatás közben) azon kaptam magam, hogy nem a szokásos módon impulzusvásárlok, hanem épp egy színtanácsadói képzés jelentkezési lapját töltöm ki. Az eredeti motivációm pusztán annyi volt, hogy tanuljak egy „kis” elméletet arról, amiről oly sokan – köztük én is – valós hozzáértés nélkül beszélnek. Persze ennek is van létjogosultsága, főleg, ha az ember a saját típusának lehetőségeit kiaknázza: tapasztalatokat, érzéseket, kísérleteket megosztani egymással egy szuper dolog. Én azonban ennél többet szerettem volna: kapni és érteni egy rendszert. Egyértelmű volt számomra, hogy ezt a “színforradalmár” Huszka Ági képzésén szeretném megszerezni – akkor még nem is sejtettem, micsoda érzelmi hullámokkal telített úton.
A színtanácsadás tudománya ugyanis nem fittyfiritty, ténylegesen tudományos alapokon nyugszik. Értened kell a színeket, értened kell az embereket és látnod kell az alkotott harmóniájukat is, ami néha kilátástalanul bonyolultnak és sötétnek tűnik, mígnem egyszercsak minden kivilágosodik! Na de a fókusz most nem a színek árnyalatain van, hanem Ágin, aki nem félt kitörni a kalitkából és nemcsak használja, de oktatja is saját rendszerét, igazáért pedig bátran felemeli szavát – és érveit. És ha ez nem lenne elég, remekül hűt gintonikot jégkrémmel, üvölt seggrázva Beyoncét és idegenvezet a sminkek világában. Érkezzen a harmadik muskétás: Huszka Ági!
Rihanna és tengerpart
Miért fontos számodra az öltözködés?
Mert muszáj felöltözni! :)) Pedig laknék inkább a tengerparton, közlekednék fürdőruhában és lebernyegben.
Viccet félretéve, nálunk családi szinten fontos az öltözködés, az esztétika – anyukám hobbivarró, de vezetett már ruhaboltot. Sőt, régen ruhakollekciója is volt, a mai napig lógnak a szekrényemben darabok tőle. A húgom sminkes, az unokahúgom fodrász, úgyhogy családilag jócskán benne vagyunk a külsőségek iparában! 🙂
Hogyan jellemeznéd a saját stílusod?
Egyedi. Szeretek olyan anyagokat ruhaként viselni, amit nem arra terveztek, hogy ruha legyen Fontos stílus-kérdés, hogy hétköznap alapvetően egyáltalán nem érdekel, ki mit gondol rólam. Teljesen hidegen hagy, ki mit lát, ha rám néz. Tanácsadói mivoltomban nem szeretek ‘felöltözni’, szeretem, ha minimális rajtam a szín, egyszerű a szabás, nem engem helyez középpontba a ruhám. Rengeteget viselek tanácsadásokhoz feketét, saját magamat a cipőbe, a kabátba rejtem, amit le is veszek az előtérben.
Ugyanakkor ha valahol meg kell jelenni, akkor tisztában vagyok azzal, hogy az öltözék milyen meghatározó, tehát amikor fontos, hogy mit gondolnak, akkor azért felöltözök rendesen – mármint ahogy a szituáció kívánja.. Nem félek az extrém dolgoktól, a feltűnő anyagoktól, a szokatlan megoldásoktól, nem félek megmutatni a nőiességem, sőt, végzet asszonyának is szoktam öltözni, de néha rámjön a high-end csövesnek öltözött styleblogger a new yorki divathétről. Nincs egy ‘stílus’ amibe be tudnám magam rakni, ugyanakkor az általam használt stíluselemeket tekintve merész vagyok.
Van kedvenc ruhadarabod?
A szemüvegeim/napszemüvegeim. Kellenek is a dioptria miatt, de tudok is velük játszani. Nagyjából 20 pár dioptriás szemüvegem van, köztük több napszemüveg.
Emellett most a kabátos időszakban jöttem rá, mennyire szeretem a kabátokat, a blézereket, kimonókat és bármit, ami hasonló funkciót tölt be: egész rövidtől az egész hosszúig minden szín és anyag megtalálható nálam. Metál, gyöngyházfényű, holografikus vagy éppen mintás, pink vagy UV-sárga – minden van. 22 fok alatt állandóan fázom, talán ezért is alakult ez így.
Van stílusikonod? Kiből, miből inspirálódsz?
Nincs. Egy időben teljesen kiábrándultam a ‘példaképekből’, ugyanígy ikonom sincs. Talán Rihanna merész öltözékei szoktak még meglepetést okozni.
Mikor jött a gondolat és mi inspirálta, hogy másoknak is segíts és szakmailag foglalkozz az öltözködéssel, stílussal?
A férjem ötlete volt egy vásárlásunk után. Az alap egyébként nálam az, hogy utálok vásárolni. Azért kezdtem el erről tanulni, hogy minél kevesebb energiabefektetéssel tudjak jót választani magamnak, aztán ezt más felé is kiterjesztettem végül.
Nem szeretem, ha korlátoznak
Mit tartasz egy használható, kihasznált gardrób legfontosabb tulajdonságának?
Nincs ilyen általános dolog. A fontos az, hogy a tulajdonosának feleljen meg, erre pedig nincsen szerintem egységes, mindig igaz formula. Az önismeret talán fontos dolog, mind belül, mind a külső tulajdonságainkat illetően.
Mi a legnagyobb kihívás a saját gardróbod és öltözködésed terén?
A helyhiány, a rendszerezés. 😀 Sok dolgom van, és nem akarok megválni tőlük.
Ha saját magadon érzel elakadást az öltözködésedben, merre indulsz megoldásért?
Elakadni nem, inkább elkényelmesedni szoktam, belesimulok a tanácsadói semleges öltözködésembe vagy mindig ugyanazokhoz a kényelmes dolgokhoz nyúlok. Általában ez az időhiány számlájára írható – sokszor 20 perccel az ágyból kikelés után már a stúdióban vagyok, ez nem túl sok időt hagy nekem az öltözködésre.
Talán az egyetlen igazi elakadásom az elmúlt 1 évben volt, felszedtem több, mint 10 kiló plusz az egyébként is vastagabb csontúnak, de kezelhetőnek mondható alkatomra. Így sok ruhadarabom kezdett el bénán állni, vagy szimplán fel sem jönni rám. Vásárolni viszont nem szeretek, így limitált mennyiségű ruhámat hordtam csak. A megoldás a súlygyarapodásom felderítése volt, azóta már majdnem visszatértem a rajtsúlyomhoz, bár egy-két dologban biztosan a plasztikai sebészet innovációhoz nyúlok majd. Egy-egy nagyobb testarány eltérés jelentősen le tudja csökkenteni a lehetőségeimet az öltözködésben. Én pedig nem szeretem, ha korlátoznak.
Megzavarni az állóvizet
Melyik a kedvenc szolgáltatásod a sajátjaid közül?
Színtanácsadás – abban itthon ‘újat alkottam’ ha lehet ezt mondani. Ahogyan tanítványom, Tolnai Luca elnevezte, megalkottam az ‘újhullámos színtanácsadás’ rendszerét.
Szerinted mi a legnagyobb erényed szakmailag?
A tudásvágyam, a miértek folyamatos keresésének az igénye nagyon erős bennem. Azt vallom, hogy minden mögött van egy miért, vagy egy magyarázat. Ha nem tudunk megválaszolni egy kérdést, akkor nem tudunk eleget.
Ez vitt arra is, hogy teljesen megkérdőjelezzem az itthon akkor tanított ás használt színtanácsadói rendszert, elkezdjem magam képezni a színek területén és sok-sok éjszakát eltöltsek az emberi pigmentációról szóló kutatások fordításával, vagy éppen a szem működésének, vagy a kamerák képalkotás-technikájának tanulmányozásával. A másik, hogy merek nagyszájú lenni. Sok tudományalapú tény van a tarsolyomban, ez alkotja a színtanácsadói rendszerem alapját, nem holmi klisék, így sokkal több kérdésre tud a rendszer válaszolni a színtípusokkal kapcsolatban, mint az eddig itthon használt rendszer. Erről nem félek beszélni, ugyanakkor ez sok szakmabelinek nem tetszik. Eldöntöttem, hogy megzavarom az állóvizet, és tartom a hátam a kritikáknak is, hidegen hagy a pletyka, a rosszindulat, a személyeskedés.
Mit tartasz legnagyobb szakmai sikerednek?
Hogy alapjaiban kezdem megrengetni a szakmát. A ‘gyere vissza nyugodtan második alkalomra’ mondástól a ‘színtípus nem kalitka’ hozzáállásig sok ponton sikerült megzavarni a szakmát. Azelőtt ezek elképzelhetetlen dolgok voltak!
Rengeteg olyan vendégem van, aki már akár 1-2-3 színtanácsadót is megjárt, mégsem érzi úgy, hogy összeállt volna számára egy ‘kerek egésszé’ a típusa, esetleg ellentétes diagnózisokat kapott, így hozzám jön tisztázásra, és boldogan távozik.
Nagyon jó visszaigazolás az is, hogy egyre több színtanácsadó kolléga jön hozzám továbbtanulni, továbbképződni, vagy csak megkeres konzultálni. De olyan kollégáknál is látom felbukkanni azokat az infókat, infómorzsákat, amelyekről én szoktam beszélni vagy én hoztam be a szakmai diskurzusba, akik egyébként nem kedvelnek engem. Mi ez, ha nem szemléletformálás? 🙂
Ágit az alábbi elérhetőségeken találjátok meg:
honlap: https://agihuszka.hu/
instagram: https://www.instagram.com/agihuszka_style/
Tartsatok velem továbbra is, ugyanis hamarosan folytatjuk a „színes négyes” következő szuperhősével az elmélkedést stílusról és szerepvállalásról! Addig pedig kövessetek instagramon (itt), öltözzetek bátran és önfeledten és ha van kedvetek, használjátok a #liftakták hesteget!
Fotók: Zoli Czukor Photo&Video
Smink: Kléri Petra
Haj: Tábori Kyra
Ruha: Ági sajátja