Ez az interjú nem csak azért szentimentális, mert itt a Karácsony, hanem mert tényleg egy nagy adagnyi szeretetet tartalmaz – masnival átkötve.
Amikor megfogant bennem a blog ötlete, Németh Franciska neve az elsők közt szerepelt az interjúalany-listámon és bár nem volt egyszerű összehoznunk magunkat, annál értékesebb számomra ez a bejegyzés. Hat éves korunk óta ismerjük egymást, ami azt jelenti, hogy több, mint 25 éve csodálom őt és mostmár évek óta az ötvösi munkásságáért is rajongok. Velem vannak az ékszerei fontos eseményeken, mert szupererőt adnak: bámulatosan szépek és felidézik bennem a gyermeki hitünket, az erőnket, az eredetemet. Eszembe jutnak róla a kislányok, akik voltunk, akiknek az álmait így vagy úgy, de valóra váltottuk, a kislányok, akik bennünk élnek és akik büszkék lehetnek ránk.
Görög istenek és Vérteskozma
Milyen volt Franci, mielőtt a neve egy “jewellery” toldással márkanévvé avanzsált?
SPOILER:
ugyanilyen.
De ez nem jelenti, hogy nem vezetett hosszú út idáig, a málnák és duciholdak birodalmáig.
Vérteskozmán fekszünk a kulcsos ház szobájában és anyukád esti mesének a görög mitológia történetéit regéli nekünk fejből. Emlékszem, azt gondoltam, milyen csodálatos Francinak, hogy óvodás kora óta ezeket hallgathatja! Mindig okos és művelt, megfontolt voltál, ha elképzellek, könyvvel a kezemben jelensz meg. Te hogy látod, mi az, amit az ékszereidbe ezekből az időkből, a gyerekkorodból hoztál? Mennyire meghatározó az alkotásodban a közeg ahonnan indultál?
Abszolút meghatározó! Mostanában vettem észre, hogyan és mint kapcsolódik egy-egy dolog egymáshoz, mi-mire volt hatással, és mindig megörülök annak, amikor rájövök egy kapcsolódásra. Ez most kicsit misztikusan hangzott, de a lényeg, hogy igen, nagy hatással volt rám az, hogy anyukám kitüntetetten odafigyelt arra, hogy mindig értelmesen és érdekesen társalogjon velem, és felhívja a figyelmemet dolgokra, kétévesen beíratott könyvtárba, színházba és hangversenyre jártunk. Az sem véletlen így, hogy a zeneiben mi egymás mellé kerültünk sok tehetséges gyerek közé, és később a művészettörténet szakot választottam 🙂 Otthon is kézműveskedtünk, kipróbáltunk mindenfélét, amit Spektrum DIY műsoraiban láttuk. Korán kiderült, hogy szeretek alkotni és kreatívkodni, az ékszerkészítés néha még felnőttként is ezeket az érzéseket és energiákat idézi fel bennem, és ha éppen nem a világ legbosszantóbb dolga, akkor meg is nyugtat. Színes és szép dolgokkal, gyöngyökkel, ékkövekkel és arannyal foglalkozni meglepően klassz, és ha évekkel ezelőtt is tudom, hogy egész nap alkothatok és minden rózsaszín és csillogó, akkor nem izgultam volna ennyit előtte! És köszönöm, hogy ilyen szépeket gondolsz rólam, én néha már csak egy szétesett, rohangáló mókusként látom magamat.
Az utad nem egyenesen vezetett az érettségi után a málnás fülbevalókhoz, milyen tanulmányokkal folytattad? Hogyan érkezett az ötvösség az életedbe és mit tanulsz most?
Művészettörténészként tanultam (és lassan végeztem!), és amikor nem volt erre közvetlen lehetőségem, akkor mindig hiányzott a kézi alkotás, így jött az ötvösség. Most pedig, hogy szabadon kézi alkothatok, kicsit a szellemi munkára kezdtem újra vágyni, vissza az egyetemi közegbe. Az ötvösséget az egyetem utolsó évében kezdtem el tanulni 24 évesen 2014-ben, azóta tervezek és készítek magamnak ékszereket, a márkám pedig 2018 legvégén jött létre. Úgy megszerettem az üvegmálnákkal dolgozni, hogy januárban beiratkoztam kétéves felnőtt üvegműves képzésre. Ide most tök jó és stimuláló járni, és az ékszerekhez is fel tudom majd használni!
Otthon és egy kis pesti műhelyben is alkotsz, folyamatosan kerülnek ki a kezedből a műveid és mindig meglepsz minket újdonságokkal, de nincsenek hatalmas kampányok és kollekcióbeharangozások. Ez tudatos döntés következménye vagy érzésből cselekszel és alakul így?
Igen, ez teljesen az én személyiségemre reflektál. Ráadásul a covid óta eltelt időben elkezdtem kevésbé kollekció-orientáltan gondolkodni, inkább a meglévő anyagokhoz adtam hozzá egy-egy új darabot. Lesznek új kollekciók és kollaborációk is később, de sokkal organikusabban jönnek majd ki. Arra próbálok ügyelni, hogy az új tárgyakról legyenek mindig szép és jó minőségű fotóim, a legtöbbször ezeket a szuper tehetséges Dombóvári Judit készíti, aki egyetemen is az osztálytársam volt! Most is van nálam 2-3 olyan ékszertípus tervem, ami még arra vár, hogy tökéletesítsem, vagy elérjünk a megfelelő évszakhoz. Igyekszem nem csak a trendekhez igazodni, érték- és időtálló ékszereket készíteni, de azért jó elkapni egy-egy divathullámot is.
Ásványok és Budapest
Az első nagyobb lehetőség – ha jól tudom – az a Je suis belle (azóta már megszűnt) márka kis boltjába való bekerülésed volt. Csodálatosan passzoltak ahhoz a világhoz az ékszereid, de hogy kerültél képbe a tervezőpárosnál? Arról nem is beszélve, hogy a kis kagylós-holdas-málnás ékszerek mostmár többek közt a The Garden Studio polcán is ott csücsülnek. És még hol?
Dalma és Tibi ajánlás útján talált meg, és az egyik legnagyobb lehetőséget adták meg nekem kezdő ötvösként, előzetes kollekciók hiányában is bizalmat szavaztak nekem. Szabadon alkothattam és lehetőségem lett márkát alapítani és azonnal megjelenni egy szép és inspiráló kis helyen. Sok kapcsolatot és barátságot köszönhetek nekik ezek mellett, gyakran hiányzik még a bolt, amikor a környéken járok. Kicsivel később jelentem meg az akkor frissen felújított Garden Studioban, a málnák is itt debütáltak! Most emellett Budán a NOS-ban vannak ékszereim, amit szintén nagyon szeretek, elérhetőek az ékszereim a Műcsarnok webshopjában, valamint személyesen nálam a műhelyben is lehet élőben nézelődni. Szívesen meg szoktam mutogatni érdeklődőknek és vásárlóknak, hogy éppen min dolgozom.
Van benned egy hatalmas, szép lélek, kreativitás, arányérzék és stílus, amik az ékszereiden is megmutatkoznak. Egyszerre figyelemfelkeltőek és finomak, talán az anyaghasználatod miatt is. Miből készíted az ékszereket és hogyan zajlik egy ötletelési, kidolgozási, kísérletezési folyamat? Avagy hogyan lesz a semmiből az az ékszer, amit a fantáziád kreál (például egy dínós medál) vagy amit mondjuk egyedi megrendelés esetén egy fiú a menyasszonya ujjára húz?
Köszönöm <3 Az ékszereket nemesfémekből: aranyból és ezüstből készítem, ezek mellé drágaköveket, ásványokat és üveget használok most. Többféle módon készítek ékszert, de jellemzően anyagból kiinduló tervezéseket csinálok a saját ékszereimhez. Tudom, hogy mit akarok használni, és a szemem előtt lebeg az ékszer elképzelése is, csak azt kell kitalálnom, hogy hogyan legyen pont olyan. Ásványos, színes daraboknál sokat sakkozom egyes alkotóelemekkel, hogy tényleg működjön minden, ezek az ékszerkészítés tök jó és pezsdítő részei, ilyenkor nagyon élvezem az alkotást. Szeretek a kifinomult, klasszikus formavilágú ékszerek mellett vidámságot okozó, színes, vagy feltűnőbb dolgokat is készíteni, és örülök hogy van ennek egy lelkes közönsége!
Fenntarthatóság és Sztálin
Mennyi az a konkrét idő nagyságrendileg, amíg egy bonyolultabb fülbevaló elkészül? Mondjuk az, ami a fülemben van.
A te kőlapos fülbevalódat a tervezést az anyaggyűjtést nem számítva egy délután volt elkészíteni. Gyakran ezek azok a dolgok, amik akár hetekig is tarthatnak, és vannak darabok, amik pont emiatt jóval hosszabban készülnek. Emlékszem, arra, amikor készítettem a fülbevalódat, akkor egyedül voltam a műhelyben és egy nagyon jó történelmi podcastot hallgattam, ami Sztálin életéről szólt. Jól éreztem magam, ezért könnyen dolgoztam 🙂 ha valamit nem jó érzés csinálni, mert nehéz vagy bonyolult szerkezet, nem akar engedelmeskedni az anyag, akkor sokkal lassabban, kisebb kedvvel haladok a munkámban. De általánosságban elmondható, hogy az elmúlt években sokat ügyesedtem és gyorsultam, és bátrabban vágok bele új dolgokba! Egy-egy új darabon pedig akár évekig is gondolkozom és javítgatok rajta, mire a boltokba kerül.
Említettük az egyedi megrendeléseket – ez lehet egy karikagyűrű, de készítettél sokkal extrémebb ékszereket is, és itt most nem titok, hogy a szintén osztálytárs Hegyi Dóri (aka OHNODY, ugye micsoda nőkkel kezdtem az iskolás éveimet?) csodás fejékére gondolok például. Több ilyen lehetőség is megtalál? Hogyan dolgozol, miből inspirálódsz ezekben az esetekben?
Sok érdekes vagy jelentőségteljes ékszerrel keresnek meg, ezeknek mindig nagyon örülök. Mindenféléből inspirálódom a környezetemben és szeretek utánaolvasni dolgoknak, képanyagot kutatni. És az is nagy segítség a tervezésben, amikor együtt beszélhetjük meg a megrendelővel, mit szeretne kapni. Szeretném tényleg azt létrehozni, amire vágyik!
Egyszer korábban beszélgettünk arról, hogy az ötvösség valójában egy szuperfenntartható formája az alkotásnak, hiszen mindent az utolsó morzsáig visszaolvasztasz és forgatsz – ez nem csak a környezet, de anyagi szempontból is fontos. Be lehet hozzád sétálni a nagymama törött aranykarkötőjével is, ami újjászülethet a kezeid között, de itthon szerzed be a legtöbb szükséges alapanyagot és eszközt is a munkádhoz. Mi a helyzet az ásványokkal, ezek honnan jönnek? Van itthon olyan kő, ami kifejezetten keveset utazik?
Az ásványokat és köveket általában ásványvásárokon és börzéken szerzem be, de amikor elutazom, akkor is mindig hozok haza pár helyi darabot. Idén például kivételesen szép erős rózsaszín rózsakvarcot hoztam haza Amerikából, úgy kellett lebeszélnem magamat több kilós darabokról 🙂 Az egyik ásványbörzén mindig van egy bácsi, akinek nagyon szép itthon gyűjtött kvarcai és ásványai vannak, kézzel szépen megírt kis háromszínű cetlikkel. Tőle szeretek mindig vásárolni, a kis cédulákat is mindig megtartom, de a legtöbb kő a tengeren vagy az óceánon túlról származik!
Ha az öltözködésedet nézzük, akkor az jóval visszafogottabb, mint egy asszimetrikus, hatalmas köves fülbevaló :)) bár ez a kabát kétségkívül mesés darab! Mesélj egy kicsit, hogyan öltözöl a mindennapokban és mik a kedvenceid?
Hááát, jelenleg elég normcore stílusom van, de nem bánom 🙂 Többféle öltözködési stílusom volt már, (egy időben nem is volt például nadrágom, csak ruhákat hordtam), de sokszor szeretek visszatérni a nem túl feltűnő, főleg farmer és fekete színű ruhákhoz, fekete Vans cipőkhöz. Kivéve a kabátjaimat, azok virágosak, smaragdzöldek, eperszínűek és izgalmasak! Szeretem, ha azért egy érdekes vagy “öltöztetős” ruhadarab van rajtam, ha már a többi rész kicsit uncsi, secondhand boltos jó ruhákat pedig tinikorom óta imádok felkutatni. Hajlamos vagyok bizonyos darabokat halálra hordani, idén télen egy mentazöld szőrös pulcsiban éltem. A mostani helyzet szerintem köthető ahhoz is, hogy jelenleg se kedvem, se módom nincs néhány régi kedvenc, feltűnőbb darabomat felvenni, mivel nem férek pont beléjük, de elraktam őket azért későbbre biztonságba 🙂 Kiskoromban nagyon szépen öltöztettek, néhány ruhám legszívesebben újra hordanám! Fontos szempont nálam a praktikum is, olyan dolgokat kell viselnem az akár 10-12 órás nehezebb karácsonyi műhelynapokon, ami kényelmes és melegek. Emellé nem baj, ha valamennyire csinos is, hiszen néha egész nap rohangálok, megrendelőkkel találkozom, vagy iskolába megyek.
Saját magadnak szoktál ékszert készíteni? Vagy a kollekcióidból elteszel 1-1 darabot?
Óh, bárcsak! Még az ötvös iskolás időkben sok dolgot készítettem magamnak, kísérletezgettem, de most erre sajnos alig van időm. Ha lehet választani, hogy ékszert készítenék magamnak, vagy inkább pihenhetnék, ritkán választom az előbbit 🙂 Néha egy-egy darab azért jut nekem is, amíg nem ajándékozom tovább. A két kedvencem az ezüst ducigyűrű, és a ducihold fülbevaló, ezekből próbálok szerezni mindig, de leggyakrabban egy sima arany karikát hordok úgyis csak a fülemben.
Örökké hálás leszek, hogy Franciskával tanulhattam meg kottát olvasni, Sailor Moon tánckoreográfiával meghökkenteni a tanító nénit és neki hála viselhetem magamon ezeket az emlékeket a legcsillogóbb formában!
– és ezt kívánom nektek Karácsonyra is:
szeressetek,
adjatok, kapjatok, szerezzetek mesés emlékeket,
és zárjátok őket kedves tárgyakba, nameg a szívetekbe!
Én szívből köszönöm Nektek, hogy kíváncsiak voltatok, hogyan zárok gondolatokat egy liftbe és velem tartottatok ebben az évben!
Külön köszönöm Séllei Lillának a csodás fotókat és hogy elviselt,
az interjúalanyaimnak a bizalmat,
a családomnak MINDENT!
..2023-ban folytatjuk!
Szeretettel,
Viki
#liftakták
fülbevaló: Németh Franciska
mellény: Kata Szegedi – Lakásbutik
felső: MARNI x H&M
szoknya: H&M