Szeress csak így, szeress tovább… – mondja Csepregi Éva és mondják a ruhák is a Swappis Buda polcain. A ruhacsere-üzletről és a preloved szektor helyzetéről a boltocska szíve-lelke, Deák Dóri mesél.
Esküvők, fesztiválok, nyaralás és kertipartik- piros címkén villogó százalékjelek. Bár a nyár sok szempontból uborkaszezon, a vásárlásra ösztönző folyamatok szempontjából ilyenkor sincs megállás: folyamatosan bökdösi a kisördög a vállunkat – vagy az események előtt, vagy unalmunkban – hogy új ruha KELL!
Mert mit fognak szólni, ha ugyanazt veszem el?
Dehát olyan olcsó!
A barátnőm unokatestvérén is milyen jól nézett ki!
Nyáron bevállalósabbak vagyunk, több az esemény, szeretünk kibújni a bőrünkből: de kell valóban minden alkalomra új ruha? És tényleg a nyaralás minden estéjére új cuccot kell beszerezni, hogy jól csússzon az aperol? Valószínűleg nem.
Mielőtt még nagyon felmenne a vérnyomásod a melegben a soraimtól, gyorsan leszögezem:
én se vonom meg magamtól az új ruhák birtoklásában lubickoló boldogsághormonokat, én is hajlamos vagyok a nyári szabadságérzést egy lenge szoknyával azonosítani a bolt kirakatában és rám is hatással vannak a hatalmas leárazás-feliratok.
Nincs is ezzel baj, amíg csak nagy ritkán veszítjük el a fejünket és igyekszünk tudatosak lenni kánikulában is: állj meg, igyál egy korty vizet (na jó, egy litert) és gondold végig, szükséged van-e az adott ruhadarabra! Hunyd le a szemed és képzelj el legalább három alkalmat, amikor viselni fogod és találj ki hozzá különböző kiegészítőket. És ne feledd, ha rád tör a vásárolhatnék vagy konkrét darabra vadászol, csekkold a másodkézből való beszerzés lehetőségeit. Erre szuper alternatíva a Swappis Ruhaforgó, ahol Tolnai Luca szín- és stílustanácsadóval játszottunk öltöztetőbabásat tavasszal -azonban mielőtt erről olvasnátok élménybeszámolónkat, kukkantsunk be a Swappis budai üzletébe, ahol Deák Dóri, az üzlet tulajdonosa, személyi stylist, mesél az üzlet szellemiségéről és arról, hogy szerinte miért válassz te is preloved darabokat (nemcsak) idén nyáron!
Ötven pont a griffendé…NEKED! – ezt kaphatod megunt ruháidért
Dóri, te szín- és stílustanácsadóként dolgozol, van három kislányod, a legkisebb még egészen pöttöm és kapott egy “kistestvért” ennek a szuterénbeli kincsesládának a személyében. Szóval mi is az a Swappis és te hogy csöppentél bele?
A Swappis alapítója Fritzson-Bajdor Tünde és az ötlet Svédországban született meg 2014 tavaszán, egy rendezvény formájában, ami hamar ruhacsere bolttá nőtte ki magát, Uppsalában. 2018 óta pedig itthon működik és fejlődik a Ruhaforgó. Eleinte csak egy üzlet volt Pesten, a 13. kerületben, amit Tünde üzemeltetett, de 2022. november elején, az egyik kedves munkatársa, Panka, megnyitotta a budai Swappis üzletet is a Lövőház utcában. Panka egy évig üzemeltette a budai boltot, amikor megtudta, hogy anyai örömök elé néz, ezért hirdették meg, hogy új üzemeltetőt keresnek.
Amikor megtudtam, hogy lehetőség van franchise partnerként csatlakozni a Swappishoz azonnal elkezdtem gondolkodni ezen a lehetőségen és a férjem támogatásával, az álomból valóság lett és 2023 december 1-től átvettem a Swappis Buda üzletét.
Mára már több mint 10 000-en csatlakoztak a Swappis tagos rendszeréhez és a folyamatosan beérkező, megunt ruhák, a Swappis rendszerén üzletein keresztül gazdát cserélnek. Ezáltal megmentjük a ruhákat a hulladéklerakóktól és csökkentjük a divatipar ökolábnyomát.
Miben más a Swappis, mint más lelőhelyek?
A legfontosabb különbség, hogy nálunk nincs klasszikus beszerzés, csak a helyileg leadott ruhák cserélnek gazdát nálunk, így teljes a körforgás. Az a működési elvünk, hogy a jó minőségű, de már megunt ruhákat hozzánk behozhatják az érdeklődők és a leadás után pontokat kapnak, amik kedvezményként levásárolhatóak az üzleteinkben.
A tagos rendszer révén pedig erős és lojális közösség alakult körénk, akiknek fontos a fenntarthatóság és értékelik, hogy nálunk úgy találnak izgalmas ruhakincseket, hogy közben a bolygónkra is figyelnek.
A fenntarthatóság más tevékenységeink-ben is megjelenik, pl. szervezünk varró-, és upcycling workshop-okat, valamint a Farm2Fork átvételi pontja is vagyunk, ahol magyar termelők, szezonális termékeit vásárolhatják meg az érdeklődők.
Emellett a jótékonyság is a Swappis egyik alapköve, ezért azokat a ruhákat pedig, amiket nem tudunk értékesíteni, olyan szervezeteknek adományozzuk, mint a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, vagy a Nagycsaládosok Országos Egyesülete.
Elég szerencsés helyzet, amikor az ember egész nap “legálisan” áldozhat a hobbijának és a munkájának egyszerre, rendezgethet ruhákat, ráadásul a vásárlóknak is szuper, hogy itt gyakran egy stílustanácsadó segíti őket a válogatásban. Mi a te elsődleges hajtóerőd akár az öltözködés, öltöztetés, akár a secondhand terén?
A felvett ruha hatással van ránk. Abban hiszek, hogy a ruháinkkal szavak nélkül ki tudjuk fejezni önmagunkat és visszatükrözni a külvilág felé azt, amilyenek belülről vagyunk, valamint a segítségükkel harmonizálhatjuk a megjelenésünket és kiemelhetjük azokat a testrészeinket, amiket szeretünk magunkon és elrejthetjük azokat, amiket esetleg kevésbé. Ha így tudsz felöltözni minden reggel, akkor magabiztosabban és kiegyensúlyozottabban kezdődnek a napok. Ehhez viszont megfelelő tudásra van szükségünk, aminek az átadása, megosztása motivál engem, akár a szín- és testalkatelemzési tanácsadásaim során, akár a Swappis-ban, a hozzánk betérő vásárlók körében.
Én mindig is imádtam öltözködni, sokszor felvettem az Anyukám ruháit és azokban parádéztam otthon. Anyukám mindig is nagyon csinosan öltözködött, pedig a ruhái nagy részét használtruha üzletekben szerezte be, mert akkoriban vidéken, ahol felnőttem, nem volt túl nagy választék. Így már gyerekkoromtól kezdve szívesen mentem turkálókba, hiszen ott mindig rá lehetett bukkanni valamilyen kincsre. Felnőttként pedig, tudva, hogy napjainkban meilyen őrült túlfogyasztás zajlik a ruhák terén, miközben ez az iparág óriási szennyező hatással bír még fontosabb lett számomra a fenntartható szemléletű öltözködés. Nem beszélve arról, hogy három kislány anyukájaként jó példával szeretnék előttük járni.
Hogy látod, kik keresnek elsődlegesen kincseket nálatok?
Nagyon vegyes a vásárlókörünk szerencsére. Ugyanúgy megfordulnak nálunk a tinédzserek, mint a nagymama korúak, férfiak, nők, vegyesen – mindenki talál magának valamit nálunk.
Gyorsan növekvő lassú divat
Ha a prelovedra vagy secondhandre mint fogalom, mint brand tekintünk, hogyan árnyalódott, fejlődött az elmúlt években? Szerinted mi volt hatással rá?
A fenntartható divat minden korábbinál elképesztőbb sebességgel növekszik. Az előrejelzés szerint 2029-re nagyobb lesz, mint a fast fashion. Már a nagy világjárvány előtt is egyre nagyobb népszerűségnek örvendett a fenntartható divat mozgalma, a Covid pedig csak tovább erősítette a pre-loved öltözködés népszerűségét és a tudatosabb fogyasztói magatartások erősödését az egész világon.
A külföldön dübörgő second hand iparág jó pár éve nálunk is jelentősen növekszik, de nemcsak a spórolás, hanem a környezettudatosság és a Z generáció vásárlási szokásai is hajtják ezt a folyamatot. Míg régebben leginkább a takarékoskodás miatt vásároltak használtruhát az emberek, addig mára már előtérbe került a fenntarthatósági szempont és az ezzel szorosan összefüggő (felnövekvő) Z generáció, akiknek ez a téma nagyon fontos. Megváltozott az, ahogyan az emberek a second handről beszélnek: míg tíz évvel ezelőtt egy vásárló még simán kifordult, amikor megtudta, ha egy boltban használt holmikat árulnak, ma már nem tabu a second hand.
Az elmúlt években olyan online áruházak is megjelentek a second hand térben, mint az ASOS, vagy az Urban Outfitters, de az IKEA, a Ford és a Disney is piacra dobott már a körforgásos gazdaságot népszerűsítő kollekciókat. Szakértők szerint ez a piac folyamatosan bővül, méghozzá olyan ütemben, hogy még akár a fast fashion üzleteket is kiütheti a nyeregből. A thredUP jelentése szerint a second hand piac a következő öt évben 11-szer gyorsabban fog növekedni, mint a kiskereskedelmi ruházati termékek piaca.
Miért jobb vagy miben más másodkézből vásárolni szerinted, mint fast fashion üzletekből?
Szerintem használt ruhadarabok között keresgélni és válogatni olyan, mint a kincskeresés, izgalmat és örömöt ad és egyfajta kapcsolódást is, hiszen tudjuk, hogy az adott darabnak már volt előttünk gazdája és érdekes elgondolkodni azon, hogy vajon ki lehetett az és mikor viselhette például az általunk kiválasztott szerkót. Secondhand nehezebb és nagyobb kihívás vásárolni, mintha fast fashion-be mennénk, de éppen emiatt okoz nagyobb örömöt is, ha sikerül ráakadni egy olyan darabra, amit már régóta keresünk! Nekem a leginkább az segít eltávolodni a fast fashion-től, hogy silány a minősége és az ilyen üzletek tucat termékeket árulnak, miközben egy jó secondhand darab remek minőségű és biztos, hogy nem jön szembe velem az utcán. Ha a ruháid szépek és jó minőségűek, akkor nem “kerülsz” bele ebbe a mókuskerékbe, nem szippant be a fast fashion, mert élvezed és gyönyörködsz a meglévő darabjaidban. Ha pedig egy-egy ruha már nem szolgál téged, akkor a Swappis-on keresztül visszakerül(het) a körforgásba, hogy valaki másnak okozzon örömöt. Ezek a pozitív érzések, az élvezet és a kreativitás, ami a használtruha vásárlás velejárója, egyfajta belépő ahhoz, hogy odafordítsuk a figyelmünket az olyan komoly témákra, mint a környezetszennyezés és a textiliparra jellemző kizsákmányoló munkafeltételek. Ezáltal egy nagyon kellemes tevékenységgel érhetünk el komoly hatást a környezetünkre.
Hogy mennyire szuper móka a kincskeresés, azt hamarosan Tolnai Lucával mutatjuk majd meg nektek! Addig élvezzétek a ruháitokat, tartsátok őket körforgásban és vadásszatok örömmel, de megfontoltan új darabokra!
Fotó: Séllei Lilla
Dóri portré: Chripkó Lili
Smink: Méhes Betti